Ranking Szkolenia HR

Znaczenie na rynku przedsiębiorstwa to nie jedynie wartość giełdowa i pasywa, ale również menedżerowie. Nierzadko to od nich zależy powodzenie w biznesie, bez względu na pole działania. Nie powinno, zatem, nikogo dziwić, że rodzime przedsiębiorstwa tak chętnie inwestują w rozwój swojej kadry. Od dawna można zaobserwować w branży szkoleniowej wyraźną prosperitę. Nie zmienił tego nawet niedawny krach na rynkach gospodarczych.

Od początków wolnego rynku w Polsce szczególną popularnością cieszą się treningi menedżerskie – wynika z portalu Rekomendowane Kursy Interpersonalne. Oczywiste jest, że kadra kierownicza o wysokich kwalifikacjach to podstawa biznesu. Przedsiębiorstwa często proponują kursy z nadzorowania nad projektami, z rozwoju osobowości, motywacji albo z zarządzania zespołem.

Szkolenia takie dzielą się na otwarte a także zamknięte. Te ostatnie opracowywane są na zlecenie zainteresowanych firm. Biorą w nich udział wyłącznie menedżerowie tych spółek. Warsztaty otwarte, jak sama nazwa wskazuje, dostępne są dla każdego, kto jest zainteresowany konkretną dziedziną. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że osoby korzystające z kursów otwartych muszą przeważnie uiścić opłatę za nie własnymi pieniędzmi. Wiadomo jednak, że zaangażowanie kapitałowe w swoje kompetencje to większa szansa na awans.

Nauczaniem na warsztatach biznesowych parają się przeważnie zawodowi trenerzy. Gros z nich specjalizuje się w jakiejś tematyce, np. w zarządzaniu, w motywacji, sposobach skutecznej integracji zespołu itd. Specjaliści prowadzący szkolenia muszą wykazywać nie jedynie rozległą i kompleksową wiedzę, ale także właściwe wrodzone umiejętności. Przecież chodzi o to, żeby informacje w stosowny sposób eksplikować uczestnikom szkolenia. Oczekiwana jest na dodatek przygotowanie z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, sprawność przygotowywania demonstracji multimedialnych oraz nawiązywania kontaktów interpersonalnych.

Metodyka warsztatów biznesowych jest często podobna. Używane są transmisje multimedialne, scenki, ćwiczenia w grupach jak również testy. Zdarza się, że przewidziane są jeszcze specjalne spotkania pogłębiające wiedzę po odbyciu kursu. Im bardziej skomplikowana problematyka, tym bardziej rozciągnięte w czasie spotkania, zaprojektowane nawet na trzy dni.

Branża szkoleń rośnie dynamicznie i wszystko na to wskazuje, że ta dobra passa nie nie ulegnie zmianie w perspektywie kilku najbliższych lat. Coraz częściej organizowane są ponadto eventy integracyjne połączone z szkoleniami. Ich dużą zaletą jest nie tylko możliwość szkolenia, ale ponadto konsolidacja osób pracujących w tej samej firmie.

01.10.2014. 14:22